Наукова діяльність
АНОТАЦІЯ
до наукової теми кафедри сімейної медицини ФПО та пропедевтики внутрішньої медицини ДДМУ
Тема роботи: «Розробка та вдосконалення втручань щодо супроводу захворювань респіраторного тракту в амбулаторній практиці»
Термін виконання: 01.2025 - 11.2029
Керівник: завідувачка кафедри сімейної медицини ФПО та пропедевтики внутрішньої медицини, д.мед.н., професор Ірина Височина.
Реформа системи охорони здоров´я в України визначає пріоритети подальшого розбудовування сімейної медицини в країні.
В світі, де в системі охорони здоров’я вже відпрацьована практика, заснована на засадах сімейної медицини, до 80–95% усіх проблем пацієнтів вирішується на етапах первинної допомоги, навіть при залученні інших фахівців. За таких умов левова частка роботи з профілактики захворювань, у тому числі гострих та хронічних, припадає на первинну ланку практичної медицини, а лікарі загальної практики-сімейної медицини мають значний потенціал впливу на стан здоров’я населення.
Сучасний етап розвитку медицини на рівні амбулаторної практики потребує персоніфікованого підходу до вирішення проблем пацієнтів з оптимізацією діагностики і розробки диференційованих підходів вибору різних видів лікування, а й прогнозування факторів ризику у розвитку патологічного процесу зі застосуванні методів статистичного аналізу. Більшість патологічних станів з якими стикаються лікарі загальної практики – сімейної медицини, мають тривалу доманіфестну стадію.
Визначення факторів ризику формування патологічних станів, вивчення аспектів адаптаційних можливостей, управління процесами дезадаптації та їх корекція при своєчасному застосуванні профілактичних та/або реабілітаційних заходів з удосконаленням вже існуючих в практиці медицини методик та алгоритмів упереджує розвиток захворювань та дозволяє контролювати стан здоров’я пацієнтів будь якого віку на доклінічному етапі.
Здоров’я нації визначається рівнем здоров’я дитячого населення (ВООЗ, 2014 рік) основним показником добробуту суспільства, що обумовлює актуальність вивчення сучасних аспектів стану здоров’я дітей. У складних соціально-економічних умовах сьогодення України проблема здоров’я дітей набуває нових акцентів, особливо, при ураженні респіраторного тракту.
Хвороби респіраторного тракту очолюють список найбільш розповсюджених захворювань серед різних вікових груп населення, в останні роки спостерігається чітка тенденція до зростання захворюваності, що неминуче пов’язано з:
умовами хронічного стресу,
порушеннями імунологічних механізмів (зокрема - М1-та М2- поляризованих макрофагів у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку з гіпертрофією глоткового мигдалика та/або алергічним ринітом),
дефіцитом мінералів та мікроелементів (магнію, цинку, міді, селену, вітаміну D3),
психо-соматичними відхиленнями у вигляді депресивних станів (хворі на бронхіальну астму (БА)).
В Україні та у всьому світі БА вважається одним з найбільш поширених захворювань, що піддається амбулаторному лікуванню або амбулаторно-чутливий стан (Ambulatory care sensitive conditions – ACSC) (Loyd C. et al., 2023; Delamare Fauvel A. et al., 2023; Wang J. et al.,), 80% випадків загострення БА не вимагають госпіталізації - лікуються амбулаторно (Лехан В. М. та ін. 2020), існуванням різних підходів щодо тактики ведення та лікування в амбулаторних умовах.
Оптимізація саме амбулаторного ведення цих пацієнтів вкрай важлива, бо втрати працездатності та зниження якості життя хворих на БА вимагають удосконалення та оптимізації протоколів профілактики загострень та лікування БА саме в межах практики лікарів первинної ланки (Мостовий Ю. М. та ін. 2021).
Узагальнення та аналіз вищеозначених питань є важливим для лікаря загальної практики, саме тому був обраний напрямок та поставлена мета наукового дослідження кафедри сімейної медицини ФПО на період 2025-2029 р.р. .
З урахуванням означених проблем, метою дослідження є дослідження впливу порушень мікроелементарного, імунологічного та психо-соціального статусу на розвиток та перебіг респіраторної патології у амбулаторного контингенту для розробки персоніфікованого підходу вирішення проблем щодо оптимізації діагностики і вибору лікування.
Задачі дослідження:
дослідити вплив порушень мікроелементарного статусу на розвиток та перебіг респіраторної патології у амбулаторного контингенту;
дослідження впливу порушень імунологічного на розвиток та перебіг респіраторної патології у амбулаторного контингенту;
дослідження впливу порушень психо-соціального статусу на розвиток та перебіг респіраторної патології у амбулаторного контингенту;
розробити персоніфікований підхід вирішення проблем щодо оптимізації діагностики респіраторної патології у амбулаторного контингенту;
розробити персоніфікований підхід вирішення проблем щодо вибору лікування респіраторної патології у амбулаторного контингенту.
Об'єкт дослідження: гіпертрофія глоткового мигдалика, алергічний риніт, БА у осіб працездатного віку, психо-соціальна адаптація, респіраторна патологія.
Предмет дослідження: стан здоров’я, фізичний розвиток, цитологічний портрет слизової носоглотки, ступінь гіпертрофії глоткового мигдалика, еозинофільний катіонний білок у сироватці крові, поляризовані макрофаги популяції М1 та М2 слизової носоглотки, вміст мікроелементів в сироватці крові та слині у хворих на БА в період поза загостренням, тривога, депресія та якість життя.
Методи дослідження:
Загально-клінічні – збір скарг, анамнезу життя та хвороби, фізикальне обстеження.
Імунологічні - імуноглобулін Е, концентрація еозинофільного катіонного білку у сироватці крові, ALEX.
Мікроскопічні – назоцитограма.
Імуногістохімічні - визначення популяції поляризованих макрофагів М1 та М2 у мазку-відбитку слизової носа.
Інструментальні - фіброендоскопічне дослідження носоглотки.
Статистичні - описова статистика, міжгрупове порівняння (Т критерій Ст'юдента, U критерій Манна-Уїтні, критерій Крускала-Уолліса, критерій χ2 Пірсона (у тому числі, з поправкою Йейтса), точний критерій Фішера), ROC-аналіз, відношення шансів, коефіцієнт кореляції Пірсона, логістична регресія.
Загально-клінічні (збір скарг та анамнезу) та фізикальне обстеження хворих з БА.
Анкетування пацієнтів - модифікований опитувальник задишки Британської медичної дослідницької ради (mMRC, modified Medical Research Council).
Інструментальні (спірографічне дослідження, пік-флуометрія).
Лабораторні методи дослідження (загальний аналіз крові, ALEX, IgE в сироватці крові, магній, кальцій, фосфор в сироватці крові та слині, кортизол в сироватці крові).
Психодіагностичні методи – Asthma quality of life questionnaire (AQLQ) Patient health questionnaire (PHQ-9), опитувальник якості життя sf-36 (SF-36 v2 Health Survey).
Психометричні методи дослідження – Шкала тривоги Cпілбергера- Ханіна (STAI), Шкала депресії Бека (BDI), Госпітальна шкала тривоги та депресії (HADS), шкала тривоги Гамільтона (HARS).
Статистичний аналіз отриманих результатів (параметричні та непараметричні методи, кореляційний та регресивний аналіз), математичне моделювання.
Запропонований проект ініціативної теми передбачає виконання наступних дисертацій на здобуття ступеню доктора філософії:
Березуцького Івана Володимировича на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 222 медицина. Термін виконання 10.2025 – 09.2029. Тема роботи: «Оптимізація ведення хворих на бронхіальну астму з тривогою та депресією в практиці сімейного лікаря».
Чебаненка Олександра Олексійовича на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 228 Педіатрія. Тема роботи: «Диференційований підхід та вибір оптимальної тактики ведення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку з гіпертрофією глоткового мигдалика та/або алергічним ринітом».
Зав. кафедри сімейної медицини ФПО
та пропедевтики внутрішньої медицини
д.мед.н., професор Ірина ВИСОЧИНА
АНОТАЦІЯ
до наукової теми кафедри сімейної медицини ФПО
ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України»
Тема роботи: «Оптимізація ведення пацієнтів і прогнозування найбільш розповсюджених захворювань респіраторного тракту в практиці сімейного лікаря»
Термін виконання: 01.2020 - 11.2024
Керівник: завідуюча кафедрою сімейної медицини ФПО, д.мед.н. І.Л. Височина.
На сучасному етапі розвитку медицини значна роль приділяється інтегральному підходу до ведення та лікування пацієнтів з наявними захворюваннями з урахуванням виявлених методами статистичного аналізу та прогнозування факторів ризику, що дозволить індивідуалізувати та диференціювати методи профілактики та підбору рекомендацій з реабілітації. Узагальнення та аналіз вище означених питань дозволило обрати напрямок та поставити мету наукового дослідження кафедри сімейної медицини ФПО
Реформа системи охорони здоров´я в України визначає пріоритети подальшого розбудовування сімейної медицини в країні. В світі, де в системі охорони здоров’я вже відпрацьована практика, заснована на засадах сімейної медицини, до 80–95% усіх проблем пацієнтів вирішується на етапах первинної допомоги, навіть при залученні інших фахівців. За таких умов левова частка роботи з профілактики захворювань, у тому числі гострих та хронічних, припадає на первинну ланку практичної медицини, а лікарі загальної практики-сімейної медицини мають значний потенціал впливу на стан здоров’я населення.
Багато патологічних станів з якими доводиться стикатися лікарям загальної практики – сімейної медицини, має досить тривалу доманіфестну стадію. Можливості збереження та контроль стану здоров’я пацієнтів будь якого віку на до клінічному етапі пов'язаний насамперед з виявленням факторів ризику формування та запуску різних патологічних станів, вплив на які засобами профілактики та/або реабілітації дозволяє удосконалити вже існуючі в практиці медицини методики та алгоритми.
Хвороби респіраторного тракту очолюють список найбільш розповсюджених захворювань серед населення. Останніми роками ми спостерігаємо тенденцію до збільшення захворюваності, що неминуче пов’язано з умовами хронічного стресу, в якому живуть українські сім῾ї.
Первинна профілактика на доклінічному етапі включає визначення факторів ризику розвитку патологічних станів, аби попередити розвиток захворювань. Тому вивчення аспектів адаптаційних можливостей, управління процесами дезадаптації та їх корекція, аспектів впливу використання альтернативних видів тютюнопаління на розвиток захворювань респіраторного тракту у підлітків та осіб молодого віку є умовою профілактики подальшого прогресування патології дихальних шляхів з плином часу.
Здоров’я нації визначається рівнем здоров’я дитячого населення (ВООЗ, 2014 рік) основним показником добробуту суспільства, що обумовлює актуальність вивчення сучасних аспектів стану здоров’я дітей. У складних соціально-економічних умовах сьогодення України проблема здоров’я дітей набуває нових акцентів, а саме наявність хронічного стресу, в якому вони живуть. Оцінка здоров’я дітей зазвичай включає якісні показники фізичного, розумового та функціонального розвитку в різні вікові періоди, фізичну та нервово-психічну адаптацію до мінливих умов зовнішнього середовища, рівень неспецифічної резистентності, імунного захисту та інших складових, що узагальнюється рівнем адаптації організму.
З урахуванням, що в структурі захворюваності населення впродовж багатьох десятиліть продовжують домінувати захворювання дихальних шляхів, які є високо затратними для сім’ї та держави з огляду формування групи дітей з рекурентними гострими респіраторними захворюваннями, вивчення факторів ризику порушень адаптації у цих дітей, формування хронічної патології у підлітків та дорослих, що палять та є користувачами альтернативних видів тютюнопаління є актуальним завданням сучасності, що дозволить удосконалити існуючі схеми профілактики та реабілітації цих груп населення.
Питома вага їх серед усіх вперше виявлених і зареєстрованих захворювань дихальної системи становить 26,1%. Гострі респіраторні захворювання найбільш поширені інфекційні хвороби, що вражають усі вікові групи населення. ГРЗ складають близько 90% всієї інфекційної патології дитячого віку, це найбільш часті захворювання в амбулаторній практиці. Серед причин тимчасової втрати працездатності вони посідають перше місце — навіть у між епідемічний період на них хворіє 1/6 частина населення планети. В Україні щорічно на ГРІ хворіють 10 – 14 млн. осіб, що становить 25 – 30% усієї та близько 75 – 90% інфекційної захворюваності. Експерти ВООЗ відзначають, що ця найпоширеніша в людській популяції група захворювань в останні роки має постійну тенденцію до збільшення.
Механізми адаптації організму спрямовані на вироблення оптимальної стратегії живої системи для забезпечення її гомеостазу. Тому вивчення специфіки адаптації, управління адаптаційними процесами та їх корекція є неодмінними умовами профілактики захворювань (Л.В. Квашніна, 2004; В.Ф. Лапшин, Т.М. Пушкарьова, 2004; Г.Л. Апанасенко, 2009; А.М. Сердюк, Ю.І. Кундієв, 2012).
На сучасному етапі розвитку медицини також значна роль приділяється інтегральному підходу до ведення та лікування пацієнтів з наявними захворюваннями з урахуванням виявлених методами статистичного аналізу та прогнозування факторів ризику, що дозволить індивідуалізувати та диференціювати методи профілактики та підбору рекомендацій з реабілітації.
Узагальнення та аналіз вище означених питань дозволило обрати напрямок та поставити мету наукового дослідження кафедри сімейної медицини ФПО.
Мета дослідження: Удосконалити методи ранньої діагностики, прогнозування та індивідуалізованої корекції на основі поглибленого вивчення факторів ризику найбільш розповсюджених захворювань дихальної системи в практиці сімейного лікаря
Задачі дослідження:
1. Вивчити структуру та розповсюдженість інфекційних та неінфекційних захворюваннях дихальної системи в практиці лікаря загальної практики - сімейної медицини.
2. Оцінити частоту зустрічаємості та виявлення лікарем загальної практики - сімейної медицини факторів ризику розвитку інфекційних та неінфекційних захворюваннях дихальної системи.
3. Встановити на амбулаторному етапі надання медичної допомоги особливості розвитку інфекційних та неінфекційних захворювань дихальної системи в залежності від віку пацієнта.
4. Вивчити та оцінити стан адаптованості дітей з рекурентними ГРЗ на підставі комплексного дослідження (фізичний розвиток, клініко-анамнестичні особливості, характер захворюваності, наявність хронічних вогнищ інфекції, мікробіоценоз слизових ВДШ, імунний статус, психологічні особливості).
5. Розробити математичні моделі прогнозування ризику розвитку інфекційних та неінфекційних захворювань дихальної системи у пацієнтів різного віку для лікаря загальної практики - сімейної медицини.
Об’єкт дослідження: дорослі та діти з інфекційними та неінфекційними захворюваннями дихальних шляхів, що найбільш часто зустрічаються в практиці лікаря загальної практики-сімейної медицини.
Предмет дослідження: фактори ризику захворювань дихальної системи, що найбільш часто зустрічаються в практиці лікаря загальної практики-сімейної медицини; стан зовнішнього дихання, вегетативного тонусу та толерантності до фізичного навантаження у осіб що використовують альтернативні види тютюнопаління, адаптація, стан здоров’я, захворюваність, фізичний розвиток, імунологічний статус,
Методи дослідження:
1. Соціально - гігієнічні (район проживання, склад сім’ї, розповсюдженість та структура інфекційних та неінфекційних захворюваннях дихальної системи в родоводі та інші).
2. Лабораторні (загально-клінічні аналізи крові, сечі, біохімічний аналіз крові, глюкоза крові, мікробіологічні, індекс функціональних змін).
3. Інструментальні (ЕКГ, спірометрія, антропометричні).
4. Імунологічні (IgE, цитокіновий статус: IL-2,-4,-6,-10; -12; TGFβ1; інтерферон ɤ; мукозальний імунітет (SIgA); кристалоутворюючої функції змішаної слини за методикою П.А. Леуса, рівня секреторного IgA, лізоциму, визначення рівня котиніну у сечі, слині).
5. Психологічні (опитувальник Спілбергера-Ханіна, тест-опитувальник батьківського ставлення Варги-Століна, кольоровий тест Люшера в модифікації Собчик, тест оперативної оцінки самопочуття, активності та настрою (САН), опитувальник стресостійкості (враховуючи рівень магнію).).
6. Статистична обробка результатів досліджень - параметричні і непараметричні критерії: оцінка взаємозв’язку між чинниками - за коефіцієнтами кореляції Спірмена (r), показником відношення шансів (OR) і його 95% довірчим інтервалом (CI).
7. Для побудови моделей прогнозування використання теореми Байєса і послідовний (секвенціальний) аналіз Вальда з розрахунком інформаційної міри Кульбака (І), логістична регресія.
Запропонований проект ініціативної теми передбачає виконання наступних дисертацій на здобуття ступеню доктора філософії за спеціальністю «Медицина»:
- Крамарчук Володимир Вікторович (очний аспірант);
- Яшкіна Тетяна Олегівна (очний аспірант).
Зав. кафедри сімейної медицини ФПО
д.мед.н. І.Л. Височина